ویزا ، تورهای داخلی و خارجی ، بلیط هواپیما
 
Teeba Tour
تـیـبـا ســـــــیر
شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری

ازبکستان

اُزبَکِستان (ازبکیO‘zbekiston، به سیریلیک: Узбекистан) کشوری در آسیای مرکزی و دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان،تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان است. پایتخت این کشور شهر تاشکند است. مساحت خاک ازبکستان ۴۴۷٬۴۰۰۰ کیلومتر مربع است (پنجاه و ششمین کشور از نظر وسعت) و جمعیت آن در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۳۳۳ میلیون نفر برآورد شد. ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور در میان کشورهای آسیای مرکزی است. واحد پول این کشور سوم ازبکستان نام دارد.

زبان رسمی ازبکستان زبان ازبکی است که با خط لاتین نوشته می‌شود. واژه ازبکستان از دو بخش ازبک و ـستان تشکیل شده که به معنای «سرزمین ازبک‌ها» است. مسلمانان ۷۹ درصد از جمعیت ازبکستان را تشکیل می‌دهند. ۵۵ درصد از جمعیت این کشور نیز پیروی مسیحیت ارتدکس روسی می‌باشند. ۱۶ درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی‌دین هستند. نظام حکومتی این کشور سکولار است. زبان روسی همچنان استفاده زیادی در این کشور دارد و رایج‌ترین زبان آموزشی در مدارس این کشور است.


مراكز مهم آموزش عالي و دانشگاهي

آکادمی علوم : آکادمی علوم ازبکستان در تاریخ 4 نوامبر 1943 به عنوان شعبه آکادمی علوم اتحاد شوروی تأسیس شد و در بدو تاسیس دارای 19 انستیتوی پژوهشی و 23 مرکزعلمی 11 موزه و 6 موسسه کوچک بود. آکادمی علوم دارای 5 گرایش است:

فیزیک و ریاضی، مکانیک و مدیریت و آمار ، شیمی ، تكنولوژی و زمین شناسی ، زیست شناسی و علوم اجتماعی است .

اکادمی علوم زیر نظر کابینه وزرا اداره می‌شود و رئیس آن در سطح وزیر است.

از ديگر دانشگاههاي مهم ازبكستان عبارتند از: دانشگاه دولتی اندیجان ، دانشگاه دولتی بخارا ، دانشگاه دولتی فرغانه ، دانشگاه دولتی گلستان ، دانشگاه دولتی قره‌قالپاق ، دانشگاه دولتی کارشی ، دانشگاه دولتی نمنگان ، دانشگاه ملی ازبکستان ، موسسه دولتی معماری و عمران سمرقند ، دانشگاه دولتی سمرقند .

بی سوادی در این کشور تقریباً ریشه کن شده، در علوم ریاضی، فیزیک، انرژی و زمین شناسی پیشرفت خوبی به عمل آمده است.


مراكز ايرانشناسي و ايرانشناسان معروف

دانشگاه‌ شرق‌شناسی ، دانشگاه ‌دولتي‌ تربيت مدرس تاشكند، دانشگاه ‌اسلامي ‌تاشكند، دانشگاه ‌ملي ازبكستان ، دانشگاه‌ زبان‌هاي‌ جهان، پژوهشگاه شرق شناسی ابوریحان بیرونی ازبکستان .

این کشور در حکم پدر فرهنگی کشورهای آسیای مرکزی می باشد.گنجينه‌هاي بي ‌نظير و كم نظير نسخ خطي فارسی از دانشمندان و ادیبان ایرانی در كتابخانه‌هاي آن وجود دارد .

 

جايگاه زبان و ادبيات فارسي

اكثر مفاخر فرهنگي ازبكستان فارس زبان بوده و آثار آنان همه به زبان فارسي است. رابطه‌ نزديك فرهنگ ايران وازبكستان در زبان ازبكي تاثير شگرفي داشته است به گونه‌اي كه حدود 30 درصد واژه‌هاي ازبكي ريشه‌ي فارسي دارد.


تاشکند

شهری مدرن و پایتخت جهوری ازبکستان، از کلانشهرهای منطقه (آسیای میانه) است. از گذشته تا کنون، شهر تاشکند، گره های مهم حمل و نقل با بسیاری از کشورهای جهان توسط شرکت هواپیمائی محلی "Uzbekistan Airways" نقل و انتقالات صورت می پذیرفت.
تاشکند از شهرهای قدیمی جهان است. این شهر در سال 2009، قدمت 2200 ساله خویش را جشن گرفت. درآن واحد، مراکز صنعنی مدرن، جایی که بیش از 500 شرکت، با تولیدیهای متنوع،از صنعت هواپیمائی گرفته تا تراکتور، تلوزیون و صنایع ریسندگی و بافندگی در این شهر فعالیت می کنند. تاشکند خیلی سریع، در حال تبدیل شدن به یک مِگاپلیس بین الملل، شهر پیشرفته و توسعه یافته است، تا جائی که از ساختمان های باستانی و آسمان خراش های مدرن، منطبقا ترکیب شده است.
امروز در ازبکستان، حدود 100 موزه فعالیت دارند، که تقریبا نصف آنها در پایتحت کشور، مستقرند. هر کدام از آنها، انعکاسی از تاریخ غنی فرهنگی و روحانی ملت ازبک است. در مرکز شهر (پایتخت) موزه دولتی "تیموریان" با یک گنبد بزرگ آبی رنگ، که یادآور گنبد باستانی سمرقند است، وجود دارد. نمایش این گنبد، جلوه گر وجود عصر حکومت مستقل در قرون وسطی در قلمروی ازبکستان، و جلوه هایی از توسعه علم و هنر در زمان تمدن "امیر تیمور"را نشان می دهد.


سمرقند 
شهرهای ازبکستان، در طول قرنها، جاده بزرگ ابریشم، نقش مهمی را در مسیر باستانی و جادّه ی بین قاره ای ایفا کردند. اما سمرقند تنها شهری بود که عنوان " قلب جاده بزرگ ابریشم" را به خود اختصاص دهد.
در زمانهای باستانی "مروارید معماریهای اسلامی"، "آینه ی جهان" از توصیفات شهر سمرقند بود.شهرهای معاصر؛رم، آتن و بابل، قدمت2750سالگرد خود را جشنگرفته است. اوج شکوفائی خود را در زمان امیرتیمور، بزرگترین فرمانروای نظامی، حاکم آسیای میانه، دید. این اتفاقپس از چنگیزخان بود.یعنی زمانی که شهر سمرقند به عنوان مرکز حکومت امپراتوری مقتدر ماوراء النهر، انتخاب شده بود، روی داد. در این برهه زمانی، کار شهرسازی و عمران، بطور وسیع پی گرفت. این زمان بود که، حاکم بزرگ شهر سمرقند، معماران ماهر و کارشناسان زبده را گرد آورد، که آثار هنری شان قرن جان سالم به در بردند. اولوغبک، نوه امیر تیمور، این سنت را ادامه داد.امروز، بناهای تاریخی سمرقند با شکوه و زیبا می باشد. در این شهر، می توان نفس کشیدن خود تاریخ را حس کرد. تاریخی که خرابه ها، مدارس علمیه، آرامگاهها و مناره ها را در دل جای داده است.
رِگیستان، میدان افسانه ای شهر سمرقند با معماری های منحصر بفرد منطقه آسیای میانه است.این میدان، از دیرباز، محل داد و ستد و مرکزعمومی سمرقند بود. اینجا بعد از گذشت قرنها، هنوز بنا و مناره های عظیم، سه مدرسه الوغبیک، شیردار، طلاکاری با وقار، پابرجاست.
آرامگاه "گور امیر"، نیز از مروارید سمرقند کهن است. از جمله باقی ماندگان پادشاه اعظم، دو پوران و دو نوه، میرزا اولوغبیک، که از متفکران و اندیشمندان برجسته شرق است در این مزار آرمیده اند. گویی غنچه ای آبی رنگ گل لاله، که با گلبرگها، در هم تنیده باشد. مزار "گور امیر" از بیشترین جاذبه های توریستی می باشد.
میدان رِگیستان، آرامگاه گور امیر، بی بی خانم، شاه زنده، رصدخانه ی اولوغبیک، تنها فهرستی مختصر، از همه یادواره هایی است که بازدیدکنندگان این شهر کهن را، شگفت زده می کند.


بخارای نجیب 
بخارا، در گذشته، مرکز آبادی های با تراکم جمعیتی زیاد بوده است. تاریخ آن را به 2500 سال شمردند. بخارا با حفظ فضای راحتی،با داشتن بیش از 140 یادواره های معماری کهن باستانی، غنی شده است که به مکانی برگزیدهو دل انگیر برای توریستها تبدیل شده است.
ارگ اسماعیل سامانی، با عظمت بنا شده که انگار با توری تزيين شده باشد، مثل اقامدگاه حاکمان بخارا، مناره کالئان،لابیرنت زنده طرحهای اسلیمی مساجد و مدارس علمیه، کاروان سراها و حمام ها همگی از مروارید تکرار نشدنی و نادر بخارای مقدس می باشد.


کاربران حاضر:26
تعداد بازدید:0
Teeba Tour All rights reserved 2016